İNŞAAT

Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanları Mersin’de Meslek Lisesi Öğretmenlerine Eğitim Verdi

Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanları Mersin’de Meslek Lisesi Öğretmenlerine Eğitim Verdi

Rusya’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) Akkuyu NGS işletme personeline yönelik eğitim programını tamamlayan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. uzmanları, Mersin ilinde bulunan meslek liselerinde görevli öğretmenlere eğitim verdi.

Öğretmenler bu kapsamda, bir hafta boyunca, inşası devam eden Akkuyu NGS'nin eğitim merkezinde düzenlenen derslere ve seminerlere katıldı. Söz konusu eğitimler, NRNU MEPhI Üniversitesinde “Nükleer Santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” bölümünden mezun olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş'nin kalifiye uzmanları tarafından verildi. Bu çalışma doğrultusunda, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle Mersin'de bulunan 7 meslek lisesinin müfredatına “Nükleer Enerjiye Giriş” dersi eklenecek. 

İlgili eğitimler, 2020 yılının Haziran ayında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Akkuyu NGS projesinin ana yüklenicisi olan TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ ortak girişimi arasında imzalanan mesleki eğitim alanında işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirildi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. protokol kapsamında, "Nükleer Enerjiye Giriş" dersi için eğitim materyalleri geliştirme ve yayınlamanın yanı sıra Akkuyu NGS projesinin inşaat ve montaj işleri aşamasında işgücüne yönelik ihtiyaçların analiz edilmesi için tarafların ortak çalışmasına katılma yükümlülüğünü üstlendi.

Verilen eğitimde, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Elektrik Ünitesi Uzmanı Ahmet Yasin Öner, “Nükleer Enerji ve Modern Dünyadaki Rolü”; AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Radyasyon Güvenliği Uzmanı Deniz Leblebici “Atom, Radyasyon ve Radyoaktivite” konulu sunumlar yaparken, Onarım Hazırlık ve Uygulama Birimi Uzmanı Okan Koç, radyoaktif izotopların uygulama alanları; Türbin Atölyesi Uzmanı Ahmet Avcı, nükleer yakıt döngüsü, Onarım Yönetimi Uzmanı Atahan Kiseсik ise nükleer santrallerin çalışma prensipleri ve nükleer güvenlik konusunda bilgi verdi.