İNŞAAT

AKKUYU NGS 1. güç ünitesine iç koruma kabuğunun beşinci katmanı kuruldu

Akkuyu NGS’nin 1. Güç Ünitesinin reaktör bölmesine güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan, reaktör binasının korunmasını sağlayan, boru ve nükleer reaktörün çalışması sırasında hizmet eden polar vinç girişleri için destek görevi gören iç koruma kabuğunun (İKK) beşinci katmanı monte edildi.

İKK, reaktör binasının sızdırmazlığını sağlayan çelik katmadan ve özel betondan oluşur. İKK'nın beşinci katmanı, 12 bölümden oluşan kaynaklı bir metal yapıdır. 10,75 ton ağırlığında ve 6,45 metre yüksekliğindeki bölmeler özel bir platform üzerinde birbirine kaynak yapılarak toplam ağırlığı 129 ton ve geniş (alt) kısımda çapı 44 metre olan tek bir halka haline getirildi. Daha sonra bitmiş halka, ağır bir vinç yardımıyla yerden kaldırıldı ve reaktör binasındaki tasarım kotuna yerleştirildi.

Beşinci katmanın kurulumundan sonra 1. Güç Ünitesinin reaktör binasının yüksekliği 6,5 metre artarak 43,1 metreye ulaştı.

İKK katmanının kurulumu, zaman alan teknolojik bir operasyondur. Beşinci katmanın Liebherr LR 13000 tipi ağır paletli vinç ile tasarım konumuna monte edilmesi 12 saat sürdü.

Reaktör binasındaki iç koruma kabuğunun inşasına paralel olarak, dış ve iç duvarları örme işleri yapılmakta, araç, yaya geçitlerinin ve yedek geçitlerin montajı devam etmektedir. Türbin binasında, 8,4 metre kotunda birinci katın döşemeleri inşa edilmekte olup duvar ve kolonların yapımı sürmektedir.

Akkuyu NGS güç ünitelerinin reaktör binaları, çift koruma kabuğu ile donatılmıştır. Betonarme dış koruma kabuğu, 9 büyüklüğünde depreme, tsunami, kasırga ve bunların birleşiminden oluşan aşırı dış etkilere dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

HABER FOTOĞRAFLARI

...
...
...