ALTYAPI

ICA, Avrupa özel otoyol işletmecileri zirvesinde sürdürülebilirlik vizyonunu anlattı

ICA sürdürülebilirlik hedeflerini ve bu doğrultuda uyguladığı yenilikçi teknoloji ve çözümleri ASECAP Genel Kurulu ve 1. Sürdürülebilirlik Forumu’nda anlattı. 

Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ICA bu doğrultuda hayata geçirdiği birçok yenilikçi teknoloji ve çözüm ile sektörüne öncülük ediyor. Avrupa Özel Otoyol İşletmecileri Birliği’nin (ASECAP) tek Türk üyesi ICA, sürdürülebilirlik alanındaki vizyonunu 8-9 Haziran 2022 tarihleri arasında Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen ASECAP Sürdürülebilirlik Forumu’nda anlattı.  

ASECAP Genel Kurulu’na ve bu zirve kapsamında ilk kez düzenlenen Sürdürülebilirlik Forumu’na Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmecisi ICA’nın Genel Müdürü Serhat Soğukpınar ve IC Holding Kurumsal Yönetişim ve Sürdürülebilirlik Direktörü Burak Işık katıldı. Zirvede “İklim Değişikliği ile Mücadelede Akıllı Ulaşım Sistemleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Işık, IC Holding’in ve ICA’nın sürdürülebilirlik alanındaki yaklaşımını ve bu alanda hayata geçirdiği yenilikçi uygulamaları anlattı.

İLERİ TEKNOLOJİ UYGULAMALARI PAYLAŞILDI

ICA’nın faaliyetleriyle BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin sekizini doğrudan desteklediği belirtilen sunumda, çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ESG) alanda atılan adımları paylaşıldı. Sera etkisinde ulaşım sektörünün önemli rol oynadığı vurgulanan sunumda, akıllı ulaşım sistemlerinin ve dijitalleşmenin güvenli, çevre-dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım altyapısı kurulmasında anahtar rol üstlendiği belirtildi. Günümüzde otoyol üzerindeki karbon salınımının ölçülmesinin, etkin trafik yönetiminin, gereken durumlarda en hızlı müdahale ile trafik işlerliğinin sağlanmasının ve elektrikli şarj altyapısının geliştirilmesinin önemine dikkat çekilirken; ICA tarafından devreye alınan ve 7/24 esası ile etkin trafik yönetimini sağlayan ileri teknolojili ITS, VMS ve VTS sistemleri hakkında elde edilen veriler paylaşıldı.