SANAYİ

IC Holding bünyesindeki Treysan Van Lüks Mevlana Evleri'ni yapacak

Kızılay'ın Van depreminin ardından geçtiğimiz perşembe günü ihaleye çıkardığı yeni model Mevlana Evleri ihalesinde en düşük teklifi, işadamı İbrahim Çeçen'in sahip olduğu İbrahim Çeçen Holding (IC Holding) bünyesindeki Treysan Prefabrik verdi.

7.2'lik depremle sarsılan Van ve Erciş'te evleri yıkılan afetzedelerin barınma ihtiyacı için Kızılay, ilk aşamada kış koşullarına çadırdan daha uygun olan Mevlana Evleri adındaki 2 bin 350 adet konteynır evi bölgeye yollamıştı. 1000 adet yeni konteynır ev için ise perşembe günü ihaleye çıkılmıştı. Kızılay, ihale öncesinde prefabrik üreticilerine davet gönderdi.

Kurum yetkilileri ihalede en düşük teklifi Treysan Prefabrik'in verdiğini, teklifle ilgili son kararın ise Kurban Bayramı sonrasında alınacağını bildirdi. IC Holding bünyesindeki Treysen Prefabrik 1975'ten bu yana şantiye binalarından, Afet evlerine ve kalıcı Çelik yapılara kadar farklı projeler gerçekleştiriyor. Şirket, 1999'daki Adapazarı depreminde de acil yardım evleri ile Mutfak yemekhane kompleksini yapmıştı. konuthaberleri.com

21 metrekare Türk ailesine daha uygun
Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, 10 metrekarelik Mevlana Evleri'nin artık üretilmeyeceğini, yerine TOKİ ile geliştirdikleri Türk ailesine daha uygun iki odalı evler geleceğini söyledi. Bu evlerin uzun süre yaşamak için daha uygun olduğunu da belirten Taşlı, "21 metrekarelik, elektriği de olan evler üreteceğiz" dedi.