TURİZM

Çeşme Marina’dan izinsiz avlanan deniz patlıcanlarına özel proje

IC Holding ve Camper & Nicholsons Marinas International tarafından işletilen ve hayata geçirdiği projelerle sürdürülebilir yaşamı desteklemeyi hedefleyen Çeşme Marina, izinsiz avlanan deniz patlıcanlarına özel projesi ile bugüne kadar 2.500 deniz patlıcanının doğal ortamına dönmesini sağladı.

2 yıldır süren proje kapsamında Çeşme Sahil Güvenlik Kolluk Destek Tim Komutanlığı işbirliği ve onların gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla avlanma süresi boyunca kurallara uymayanların denize ve su ürünlerine zarar vermesinin önüne geçiliyor.

Çeşme Marina Yönetimi tarafından yapılan açıklamada kaçak olarak avlanan deniz patlıcanlarının IC Çeşme Marina sularında doğal hayata geri döndürüldüğü ve yapılan dalışlar neticesinde marina sularına uyum sağladıklarının görüldüğü belirtildi. Deniz patlıcanlarının ekolojik dengeyi korumak adına çok önemli görevleri bulunduğu ayrıca eklendi.

Deniz patlıcanları neden önemli?

Deniz patlıcanları, deniz dibinde tortu şeklinde bulunan ölü organik maddeler ve besin yönünden zengin maddelerle besleniyor ve çevrelerindeki suyu temizleyerek doğal bir dönüşüm gerçekleştiriyorlar. Bu sayede bulundukları suyun kalitesini arttıran deniz patlıcanları, deniz dibindeki ekolojik dengeyi de koruyorlar.